Koło







Pierwsze koło powstało ok. 3500 r. p.n.e na teranach współczesnego Iraku lub Iranu. Nie wiemy dokładnie kto je wynalazł, ale prawdopodobnie był to garncarz, ponieważ początkowo było stosowane w pracowniach garcarskich. W tym samym okresie koło wynaleźli też Chniczycy. Koła były wtedy montowane u wozów. Dalej prawdopodobnie koło dotarło do dzisiejszej Rosji oraz Kazachstanu, a wzdłuż morza śródziemnnego powędrowało do Egiptu. Natomiast do Afryki Południowej i Meksyku koło dotarło dopiero w 1000 r. n.e. 



Rycina przedstawiająca wazę z Bronocic z najstarszym znanym wyobrażeniem pojazdu kołowego na świecie (ok. 3635-3370 p.n.e.)


Koło służy nam do transportu, do wykorzystywania energii, przypisuje mu się również znaczenie symboliczne. W filozofii na przykład wykorzystywane było do zobrazowania idei wiecznego powrotu, pojawia się także definicja koła czasu czy koła odrodzenia. Pytanie o to, czym w związku z tym jest koło, nasuwa się więc samo. Szukamy odpowiedzi na pytanie, kto i kiedy je wynalazł, czy możliwe będą jego nowe zastosowania…

Samo słowo„koło” ma różne znaczenia. Kiedyś dla określenia grupy przedstawicieli rycerstwa używano zwrotu „koło rycerskie”. W trybunale koronnym dawnej Rzeczypospolitej deputaci dzielili się na koła świeckie i duchowe. Senat zwany był kołem senatorskim. Jeszcze w czasach słowiańskich radę, zgromadzenie wojowników i starszych, określano kołem, gdyż w czasie ich trwania dyskutowano, siedząc w kręgu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Recent Posts

Sample Text